Nbase Vg Pg Oranı Ne Olmalı?

Nbase Vg Pg Oranı Ne Olmalı

Öncelikle Nbase üç bileşenden oluşur. Bunlar VG (Gliserin), PG (Propilen Glikol) ve sertlik kimyasalıdır. En kaliteli nbase seçim varyasyonlarımızda 3 farklı seçeneğimiz mevcuttur. İlki hacim seçeneği yani miktar olarak 30 ml,100 ml, 250 ml, 500 ml ve 1 lt seçeneklerinden herhangi birisini seçebilirsiniz. Sonrasında ise VG/PG oranıdır.

Bunun için de 7 farklı seçeneğimiz bulunur. %100 vg yani gliserin, %90 (vg)gliserin %10 (pg) propilen glikol, %80 vg(gliserin) %20 pg(propilen glikol), %70 vg (gliserin) %30 pg (propilen glikol), %60 vg gliserin %40 pg propilen glikol, %50 gliserin %50 propilen glikol ve %100 pg propilen glikoldür.

Nbase’de VG (Gliserin) ve PG (Propilen Glikol) Oranı Ne Olmalıdır?

Bu seçeneklerden size ve karışımınıza en uygun olanını seçmeniz gerekmektedir. Şimdi Gliserin ve Propilen Glikol’ün karışımlarımızdaki görevleri ve yerlerine değinelim.

Karışımlarda Gliserin Ne İşe Yarar?

Gliserinin asıl amacı karışımdaki buhar yoğunluğunu sağlamaktır. Tatlı bir kimyasaldır ve oldukça zararsızdır. Propilen glikole göre daha yoğun bir sıvı olup viskozitesi yani yoğunluğu 1.26 g/mt3 dür. Tamamen bitkisel ürünlerden üretilen gliserinlerimizin saflık dereceleri minimum %99.7 den başlamaktadır. Şuan gliserin seçenekleri olarak 6 farklı seçeneğimiz bulunmaktadır bunlar; Wilmar Gliserin, Vance Gliserin, Carlo Erba Gliserin, Sigma Aldrich Gliserin ve Merck Gliserin.

Karışımlarda Propilen Glikol Ne İşe Yarar?

Propilen glikolün karışımlardaki temel işlevi aroma tutuculuğu ve boğaz vurumu sağlamaktır. Viskozitesi neredeyse su ile aynı olup yoğunluğu 1.06 g/mt3 dür. Propilen glikolün bir diğer amacı ise karışımdaki yoğunluğu düşürüp pamuk emilimini biraz daha yükseltmek amaçlı da kullanılmaktadır. Bünyemizde 4 farklı Propilen glikol bulunmaktadır. Bunlar; İneos Propilen glikol, Merck Propilen glikol, SKC Propilen glikol ve BASF propilen glikoldür.

En Uygun Vg/Pg Seçeneği Nedir

Genel olarak müşterilerimiz 80/20 oranını tercih etmektedir. Bize göre de en uygun seçeneklerden birisidir. 90/10 veya 70/30 da seçeneklere dahil edilebilir. Asıl önemli olan bizim kullandığımız cihazlara en uygun seçenek seçmektir. Mesela rdalarda vg oranını yüksek seçebilirsiniz 90/10 gibi.

Çünkü rdalarda emilim çok yüksektir direkt likit karışımınız pamuk üzerine damlatılır. Fakat dl rta atomizerlede vg oranı daha düşük olmalıdır. 80/20 nbase seçimi idealdir. Mtl veya pod cihazlarınızda ise 70/30 nbase veya 60/40 nbase seçmeniz çok daha iyi olur. Sarımlar küçük ve sıkışık oduğu için pamuk emilimi ve performansı düşer.

Bu yüzden burada PG yani propilen glikolün düşük yoğunluğundan faydalanırız. Bu da bizim karışımımızın daha sıvı olmasını sağlar. Bu sayede daha kolay emilim ve tam performans sağlamış olur.

Karışımlarınızda genel vg ve pg oranını aroma ile karıştırdıktan sonraki total duruma göre değerledirmek gerekir. Mesela bir örnek ile bu durumu ele alalım. 80 vg /20 pg 100 ml bir Nbase aldınız. %15lik bir karışım yapacaksınız. Bu durumda 15 ml aroma kullanmanız gerekir 85 ml ise nbase. 85 ml nbaseden bize %20 oranında pg gelir.

Bu ise 85×0.20 demektir. Yani 17 ml pg miktarı nbaseden gelir. 15 ml aroma da pg bazlı olduğu için bunu da pg olarak algılamalıyız.  Yani total olarak düşünürsek karışımımız 15+17=32 pg, 85-17=68 vg içermektedir. Bu da totalde %32 pg içeriği olur. Bu bir likit karışımı için çok ideal bir rakamdır.

Sonuç

Yukarıda belirttiğimiz gibi genelleme yapacak olursak vg pg oranlamasında en çok satılan 80/20 oranıdır. Pg aromayı tutacak ve size yeterli miktarda boğaz vurumu sağlayacaktır. Bunun sonucunda keyifli bir içim sağlamış olacaksınız. Fakat nbase seçimlerinizi yaparken dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Piyasada içeriği belirtilmiş fakat güvenirliği çok düşük nbaseler satılmaktadır. Mesela 3M Merck litresi 170 200 tl civarı satan firmalar bulunuyor. Bunu bu fiyatlara Türkiye şartlarında satmak imkansızdır. Çünkü Merck VG oldukça pahalı bir gliserindir. Yüksek alımlarda bile litresini 300 TL den aşağı alamaz firmalar.

O yüzden bu seçimlerde güvenirliği yüksek firmaları tercih etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Golden Kimya olarak tüm hammaddelerimizin giriş ve çıkışları faturalıdır. Söylenenin aksine hiçbir ürün kullanılamaz. Bir sonraki bilgilendirici blog yazımızda görüşmek üzere.

Nbase Vg Pg Oranı Ne Olmalı?” yazısında 20 düşünce

 1. Can diyor ki:

  Merhaba örneğin toplam 100 ml likid elde etmek istiyorum ben gliserin ve glikol , aroma bunların ölçülerini nasıl ayarlayabilirim acaba 100 ml likid elde etmek için

 2. mrcheatlack diyor ki:

  Nbase 70/30 alıcam yoğun bir aroma tadı almak için 30ml aromaya 70ml nbase kullansam totalde 100ml likit çıkartmak istiyorum. Sizce aroma tadını yüksek tutabilirmiyim?

 3. Bedo diyor ki:

  Merhaba bir litre nbaseye 30 ml aroma karistirdik yani biliyorum diyip herseyi mahveden kuzenim yuzunden bir oneriniz varmidir.bu sekilde icilirmi.veya aroma siparis verip tekrzr uzzrine eklemelimiyim

 4. Hükümdar osman Özmen diyor ki:

  Hediyeniz içinde çok teşekkür ederim iyiki sizin gibi dürüst güvenilir işini seven bir firma var birde siparis verirken yazdığımız notlara biraz daha dikkat edilirse süper olur hayirli işler dilerim

 5. u.s diyor ki:

  arkadaşlar bende 1 litre vg 1 litre pg var ben bunları karıştırmak istiyorum 70 30 veya 80 20 gibi nasıl yapmalıyım anlayamadım anlayan bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim teşekürler şimdiden

 6. perdisanperde diyor ki:

  Verdiğim siparişim hemen ertesi gün elime ulaştı teşekkür ederim çok iyi güvenilir firma ürünler kaliteli hediye ler için ayrıca teşekkür ederim hayırlı işler bol kazançlar dilerim

 7. muhammed emin altuncu diyor ki:

  Adamlar bu sektörde zirve yıllardır golden kimyadan alıyorum nbaseler biraz geliştirilebilir ama aromalarına nokta eleştiri yapmam ✅✅

 8. Mehmet akif Birinci diyor ki:

  Yorumlara bakarak sipariş verdim gerçekten kargolama olsun bilglendirme ve yardımcı olmak adına çok iyisiniz. Herşey için teşekkür ederim. Şuan likitimi demlenmeye bıraktım inşallah sizinde desteğinizle güzel bi sonuç alıcam ve sonra bunun için tekrar bir yorum yapıcam. Yalnız sizden tek bir ricam var mix aromalarınıza LEMON ICE olarak bi karışım da yaparsanız çok sevinirim. Benim şuan yapmaya çalıştığım likit de buydu. 🙂

 9. Cem Yeşilyurt diyor ki:

  Golden kimya ya teşekkür ederim. Ürün paketlemesi ufak hediyeler hızlı kargo gerçekten kusursuz. Ben tribeca kullanıyorum aramo premium havasında. Başka yerlerden de sipariş vermiştim ama Golden kimye efsane.

 10. MUSTAFA KARAFAKIOĞLU diyor ki:

  ürünler gerçekten harika aromalar tam kıvamında demlenme süresi arttıkça daha da güzel oluyor yine sparis vercem teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir